"Akik megkeresték a vagyonukat általában jobban vigyáznak rá, mint akik csak örökölték." (Charles Caleb Colton)
"Végeredményben nem az számít, mennyi pénzt keresünk, hanem, hogy mennyit tartunk meg, és, hogy az a pénz milyen keményen és hány generáción keresztül dolgozik nekünk." (Robert Kiyosaki)
"A befektetés nem más, mint az, hogy lemondasz a mai fogyasztásról, hogy később többet fogyaszthass a befektetéseidből.” (Warren Buffet)
Az önkéntes nyugdíjpénztári tagság feltétele a rendszeres havi befizetés. A nyugdíjpénztárak meghatároznak egy minimumösszeget, amit minimum tagdíjnak hívnak. A pénztárak költségeit is ezekhez a díjakhoz igazítják, tehát ha valaki nem fizet minden hónapban, a költségeket akkor is felszámítják, és levonják a hozamból. Bármikor befizethetünk extra összegeket is, ezek nem növelik a költségeket.
Befizetéseink után igénybe vehető az időjóváírás, az éves befizetett személyi jövedelemadó maximum 20%-át 150000 forint erejéig vehető igénybe. Azaz átlagban legalább 62500 Ft-ot kell a nyugdíjszámlára befizeni, és legalább 416660 Ft bruttó jövedelemmel kell rendelkeznünk. Csak azok vehetik igénybe, akik SZJA-T fizetnek, tehát egyéni vállalkozók igen, de a kisadózók (KATÁ-sok) nem. Az adóvisszatérítést az adóbevallásban kell igényelni.
A nyugdíjpénztárak a befizetett pénzt azonnal befektetik a tagok által kiválasztott portfólióba. Általában 3 portfóliótípust kínálnak: klasszikus, kiegyensúlyozott, és növekedési. Nem mindegy, hogy melyiket választod, hiszen ezen múlhat a nyugdíjad! Minél több éved van hátra az aktív évekből, érdemes annál kockázatosabb portfóliot választanod, hiszen hosszabb távon a kilengések, kockázatok mérséklődnek, és egy gazdasági fellendőlésből bőven lehet profitálni. Nem minden nyugdíjpénztár kínál lehetőséget portfólióválasztásra, ezért érdemes olyan pénztárnál számlát nyitni, ahol van erre lehetőség.
Adózás: nyugdíjba vonuláskor a megtakarításunk adómentes, a nem nyugdíj célú kifizezetésnél 10 év után csökken az adó mértéke, minden egyes évben 10%-kal, tehát 20 év után válik adómentessé, de minden egyes befizetéstől újra kezdődik a 10 illetve 20 év az éppen befizetett összegre. Az adó mértéke 2019-től 15% SZJA és 19,5% SZOCHO a teljes tőkére plussz az adóvisszatérítés 20%-kal megnövelt visszafizetése nem nyugdíj felhasználásra.
A nyugdíjelőtakarékossági számla vagyis NYESZ egy olyan speciális értékpapírszámla, amit a nyugdíj célú megtakarítások érdekében hoztak létre, és államilag támogatott. Éves költsége 2000 forint körül alakul, az éves személyi jövedelemadó 20%-a maximum 100000 Ft-ig visszaigényelhető.
A NYESZ számlán értékpapírok vásárlásáról és eladásáról döntünk, amelynek kockázata minket terhel, nem körültekintő kereskedésselakár negatív hozamot is elérhetünk, befektetés előtt érdemes tájékozódni, vagy tanácsot kérni. A befizetés mértéke és gyakorisága csak tőlünk függ.
Adózás: nyugdíjba vonuláskor a megtakarításunk adómentes, a nem nyugdíj célú kifizezetésnél 10 év. Ha 10 év előtt felvennénk a megtakartást, akkor az adó mértéke 2019-től 15% SZJA és 19,5% SZOCHO a nyereségre. Az adójóváírást 20%-kal megnövelve kell visszafizetni nem nyugdíjcélú felhasználás esetében.
A nyugdíjbiztosítás egy befektetéssel kombinált életbiztosítás, amely a nyugdíjba vonuláskor jár le. Olyan, mint egy bankszámla, egy megtakarítási termék, amelyhez szintén jár legfeljebb évi 130000 forintos adójáváírás SZJA-t fizető adózók esetében, a befizetett adó maximum 20%-a.
Alapvetőn kétféle nyugdíjbiztosítást különböztetünk meg:
Hagyományos: éves szinten fix 2-2,5%-os hozamot garantál, a biztosító határozza meg mibe fekteti a pénzt, nekünk a lejáratkor a befizetések alapján egy meghatározott összeget fog kifizetni. kockázatkerülőknek ajánlott, vagy néhány éven belül nyugdíjba vonulóknak.
Befektetéssel kombinált:mi határozhatjuk meg, hogy a biztosító milyen portfólióba, milyen kockázatú értékpapírokba fektesse, ez lehet akár a biztosító által kezelt befektetési alap, így nem szükségesek mélyreható befektetési ismeretek. Nagyobb kockázatvállalóknak ajánlott magas hozamlehetőséggel. Az adójóváírást 20%-kal megnövelve kell visszafizetni nem nyugdíjcélú felhasználás esetében.